20131121_153832

Zastosowanie pompy ciepła pozwala obniżyć zużycie energii na potrzeby ogrzewania i przygotowania ciepłej wody o 80%, w odniesieniu do tradycyjnych systemów grzewczych. Ponadto pompa ciepła stanowi najbardziej przyjazne środowisku ekologiczne urządzenie grzewcze, które pozwala na redukcję emisji CO², warto wspomnieć, że nic widocznego nie montujemy wokół budynku czy na budynku co jest równoznaczne z brakiem hałasu czy szumu.

Ciepło geotermalne zakumulowane w gruncie (temperatura stała ok.4°C) zapewnia stały współczynnik COP.  Najbardziej skutecznym i efektywnym źródłem energii gruntowej jest pozyskiwanie jej za pomocą umieszczonych sond pionowych w ziemi wykonanych za pomocą specjalistycznej wiertnicy do odwiertów pionowych. Najczęściej głębokość sond sięga do 100 metrów w gruncie. Rozwiązanie takie zapewnia pozyskiwanie energii na kilka pokoleń i nie wymaga obsługi, działa bezawaryjnie a niskie temperatury zewnętrze nie maja wpływu na pracę i sprawność pompy gruntowej. Sondy umieszczone w ziemi są niewidoczne, mogą być montowane praktycznie w każdym miejscu działki (np. pod miejscem parkingowym, halą, garażem, budynkiem itp.)

Współczynnik COP w zależności od urządzenia  od 4,8 do 5,30 przy powrocie czynnika z gruntu  0°C do 3°C i temperaturze pomieszczenia 20°C.

 

Koszt użytkowania gruntowej pompy ciepła.

Roczny koszt ogrzewania i produkcji ciepłej wody użytkowej dla domu o powierzchni użytkowej 150 m²,  zlokalizowanego w Polsce północno wschodniej, o zapotrzebowaniu na ciepło 45 W/m² (6,75kW), zamieszkiwanego przez 4 osobową rodzinę, wynosi średnio 1200 zł do 2000 zł-rocznie w zależności od budynku  (przy założeniu ceny 1kWh=0,55 zł w taryfie dwustrefowej). 

Ostatnia realizacja

pompa gruntowa buderus bialostocki

bialowieza realziacja

 

 

 

 

Realizacja obejmowała wykonanie dwóch odwiertów po 100m oraz montaż gruntowej pompy ciepła 8k

W. Pompa doskonale współpracuje z grzejnikami żeliwnymi, które mają  dużą objętość wody i dużą powierzchnię grzewczą. Inwestor zrezygnował z nowoczesnego , dwuletniego kotła na pelet.